Depilacja dla mężczyzn

17 November 2010 | 5 Comments » | ania
Odchudzanie

Mężczyźni golą twarz bez oporów, a czymże jest golenie jeśli nie rodzajem depilacji? Tymczasem słysząc słowo depilacja część panów wciąż reaguje dość negatywnie twierdząc iż depilacja jest niemęska. Co w takim razie należałoby powiedzieć o sportowcach depilujących swoje ciała nie tylko przed zawodami? Czy to ujmuje im męskości? Na pewno nie. Gładka skóra jest przyjemniejsza w dotyku i choć ani kobietom ani mężczyznom nikt nie każe się depilować robimy to coraz chętniej zarówno z powodów higienicznych jak i estetycznych.
W porównaniu z kobietami mężczyźni są z jednej strony na pozycji uprzywilejowanej (golą się na co dzień więc usuwanie zbędnego owłosienia przynajmniej teoretycznie powinni mieć opanowane), z drugiej zaś ich owłosienie często jest grubsze i bardziej “oporne” na zabiegi depilacyjne. Nie można więc oczekiwać, że męska depilacja będzie tak łatwa jak depilacja pań.

Czy mężczyźni powinni się depilować?

Cóż… sprawa jest dość delikatna, ale bez wątpienia pozbycie się owłosienia ma wpływ i na wygląd i na higienę. Gładka skóra jest mniej narażona na działanie bakterii i innych drobnoustrojów, bo łatwiej usunąć z niej i pot i gromadzące się na skórze zanieczyszczenia. Gładka skóra jest też znacznie przyjemniejsza w dotyku, a i jeśli chodzi o estetykę prezentuje się znacznie lepiej niż zarost (i to niezależnie od tego, czy zarost ten jest bardzo obfity, czy na skórze pojawiają się zaledwie kępki włosków).

Jakie części ciała depilować?

Na pewno owłosienie pod pachami, po tej depilacji bardzo łatwo zauważyć różnicę. Pot nie osiada tak na włoskach i nie rozkłada się, jego zapach jest mniej intensywny, a i na wydepilowanej skórze znacznie lepiej działają antyperspiranty. Część mężczyzn depiluje również klatkę piersiową i owłosienie na plecach, co przy intensywnym zaroście bywa nieco kłopotliwe – w takiej sytuacji warto zdecydować się na trwalszą niż maszynka metodę depilacji. Kolarze depilują nogi, pływacy głowę, a kulturyści mają wydepilowane całe ciało. Przyznacie chyba, że abstrahując od rozmiaru mięśni gładkie ciała prezentują się lepiej niż te owłosione. Mężczyźni coraz chętniej decydują się też na depilację intymną i to zarówno ze względów higienicznych jak i estetycznych (również w kontekście seksualnym).

Metody depilacji dla mężczyzn

Nie ma żadnych przeciwwskazań co do tego by mężczyźni stosowali te same metody depilacji co panie. Najczęściej jednak sięgają po maszynki do golenia, ewentualnie depilatory mechaniczne. W jednym i drugim przypadku depilacja wydaje się być dość karkołomnym zadaniem, bo raz, że owłosienie panów jest nieco twardsze i gęstsze, dwa – skóra, grubsza niż u kobiet, wytwarza znacznie więcej łoju, bywa więc bardziej podatna na podepilacyjne podrażnienia (sebum jest “magnesem” dla bakterii i grzybów, a nawet minimalne uszkodzenie naskórka, bądź wrastanie włosów może doprowadzić do infekcji i pojawienia się stanu zapalnego).

Jeśli decydujesz się na depilację maszynką do golenia…

Pamiętaj, że efekty depilacji są nietrwałe. Musisz też zadbać o to, by maszynkę przed depilacją zdezynfekować, a po depilacji zdezynfekować również skórę i od razu zareagować na ewentualne podrażnienia (stosując np. Alantan lub krem przeznaczony do pielęgnacji skóry tuż po depilacji).
Tym sposobem trudno ci będzie usunąć włosy z pleców – potrzebna będzie pomoc drugiej osoby np. partnerki.

Maszynka elektryczna

Pamiętaj o przycięciu włosów przed depilacją. Uzyskasz te same efekty co w przypadku depilacji maszynką tradycyjną. Raczej trudno będzie ci wydepilować jądra i generalnie okolice intymne. Obowiązują tu te same ograniczenia co w przypadku depilacji omówionej powyżej. Pamiętaj, że po maszynkach włosy szybko odrosną.

Depilator dla mężczyzny

Możesz też zaopatrzyć się w specjalny depilator, który wyrwie włoski. Zmniejszysz w ten sposób częstotliwość wykonywania zabiegów depilacyjnych, bo po depilatorze włoski odrastają dłużej niż po zastosowaniu zwykłej maszynki lub golarki. Z depilatorami wiąże się też jeden problem – nieumiejętna depilacja często kończy się urwaniem włosków tuż pod powierzchnią naskórka (wcześniej włoski są naciągane i zwijają się w spiralkę) co przyczynia się do wrastania włosów, a to z kolei kończy się najczęściej pojawieniem się krostek (w skrajnych przypadkach nawet czyraków).

Wosk do depilacji

Możesz depilować się w domu, ale lepiej zrobisz udając się do kosmetyczki. W tej chwili gabinety kosmetyczne w standardzie depilują również mężczyzn i nie jest to bynajmniej powód do wstydu. Mężczyzna wydepilowany to mężczyzna zadbany – pamiętaj – tak sądzi wiele (a może większość?) kobiet.
Po depilacji woskiem bardzo długo będziesz mógł cieszyć się gładką skórą, a fachowa depilacja jest mniej bolesna niż depilacja w domu (technikę depilacji woskiem trzeba najpierw opanować) i rzadziej pojawia się po niej problem wrastających włosów.

Depilacja kremem

Jest chyba najmniej problematyczna. Kremu można użyć nawet pod prysznicem. Ta metoda depilacji dla mężczyzn jest wyjątkowo łatwa i przyjazna skórze. Warunek – przed pierwszym zastosowaniem kremu trzeba wykonać test alergiczny. Najlepiej zrobisz decydując się na zastosowanie kremu uniwersalnego tj. do całego ciała (również do depilacji intymnej), jeśli do tego wybierzesz kosmetyk opóźniający porost włosów – zagwarantujesz sobie jeszcze większy komfort.
Dobrym kremem do depilacji męskiej jest Revitol Hair Removal o specjalnej, wzbogaconej formule, dzięki czemu usuwanie nawet twardego męskiego owłosienia (w dość krótkim czasie) nie sprawia żadnych problemów.